Glow-in-the-Dark Roads. Magicky svítící cesty na solární pohon


Cyklostezka sama modře září v noci – to je efekt povrchu vyrobeného polskou firmou TPA z Pruszkowa.


TEXT: DAVID BERÁNEK | DATUM: 4.5.2022 | 1 MINUTA ČTENÍ

NÁROKY na bezpečnost na silnicích a cyklostezkách se díky narůstajícímu provozu stále zvyšují. Před nedávnou dobou se objevila zajímavá technologie speciálního povrchu, který v noci září podobně jako ručičky budíku nebo některé hračky.

V Polsku se v roce 2016 zrodil první takový projekt cyklostezky u Lidzbarku Warmiński. Povrch stezky se nabíjí ve dne a po setmění se rozzáří modrým světlem. Technologie využívá luminofory – chemikálie, které „akumulují“ světlo. Vítejte v jiné dimenzi.

„Materiál, ze kterého jsme cyklostezku vytvořili, je schopen svítit déle než 10 hodin. Dráha vyzařuje světelnou energii po celou noc a další den ji znovu akumuluje. Efekt je dán pouze vlastnostmi použitého kameniva, bez nutnosti jeho podpory dalšími zdroji energie. Pro stavbu stezky u Lidzbark Warmiński jsme zvolili modré luminofory, aby byla konzistentní s mazurskou krajinou, kde je mnoho jezer,“ říká Dr. Igor Ruttmar, prezident společnosti TPA.

Společnost TPA je strojírenská firma zaměřená na technologie budoucnosti. Očekávají, že tento druh silnice bude užitečný i ve větších projektech, třeba i na dálnicích, ale zatím se omezují na cyklostezky, dokud nebudou moci otestovat materiál ve volné přírodě. O technologii se zajímá i město Varšava, která se však zatím obává vysoké ceny a chce mít více dat o nezávadnosti a odolnosti materiálu.


VIDEO

Aplikace povrchu

Firma se nechala inspirovat podobnými projekty, které již existují například ve Velké Británii nebo v Nizozemsku. Polská technologie je však odlišná a na rozdíl od holandského řešení nevyžaduje žádné dodatečné napájení.

Technologie se původně jmenovala Starpath (hvězdná stezka) a byla jako speciální nástřik vynalezena ve Velké Británii firmou Pro-Teq. Údajně první glow-in-the-dark stezka tak vznikla v parku v Cambridge už v roce 2013.


Další článek

Nejdelší autobus světa

Nejdelší autobus světa

Pojme 256 cestujících, měří přes 30 metrů a má 5 náprav a tři články. Představujeme vám AutoTram Extra Grand.


Podobné cesty se zvolna objevují i v jiných zemích. Zkušební glow-in-the-dark cyklostezka u města Esztergom v Maďarsku na části národní trasy kolem Dunaje se stala tak populární, že Maďaři plánují mnohem větší využití i v běžném provozu a otevření dalších osmi cyklostezek.

Nathan's Miles je zase nejdelší glow-in-the-dark trail ve Spojených státech a pravděpodobně i na světě. Najdeme ji v Iowě, u města Vinton. Stezka má celé 2 míle (3,22 km) a začíná na rohu 21. ulice a 2. Avenue na severovýchodní straně školy. Je otevřena 24 hodin denně.

Někomu mohou podobně světélkující stezky připadat strašidelné. Já osobně bych po takové pěšině jezdil nebo chodil večer z práce domů rád. Světlo je příjemné pro oči a navodí hezkou a pohodovou atmosféru.


další 

ČLÁNKY


A–Frame Cars. Zapřáhněte si osobák za karavan

A–Frame Cars. Zapřáhněte si osobák za karavan

V USA a ve Velké Británii se stává hitem unikátní systém A Frame Cars, který umožňuje majitelům karavanů a campervanů táhnout za sebou malé auto.

Bezkempu. Na našem prvním pozemku jsme zapadli, vzpomíná zakladatel

Bezkempu. Na našem prvním pozemku jsme zapadli, vzpomíná zakladatel

Už je nebavil hluk v kempech, handrkování o místo pro karavan a přecpané toalety u kiosku, kde to smrdí přepáleným olejem. Tři parťáci z byznysu založili platformu Bezkempu.cz, která sdružuje lidi, co nabízejí svoje pozemky pro karavanisty.

5 nejžhavějších trendů v cestování 2022

5 nejžhavějších trendů v cestování 2022

Poslední dva roky bylo cestování složitější, proto mnozí lidé podnikali jen menší výlety v okolí domova. Nyní se vše pomalu vrací do normálního života.

6 nejoriginálnějších gadgets pro outdoor 2022

6 nejoriginálnějších gadgets pro outdoor 2022

Vroomagazine pro vás připravil rychlý přehled tzv, gadgets, neboli věciček či vychytávek, které vám rozhodně zpříjemní jakoukoliv outdoorovou aktivitu.

Adamova velká cesta. Dítěti zabalte věci o číslo až dvě větší!

Adamova velká cesta. Dítěti zabalte věci o číslo až dvě větší!

Pronajali byt, rozprodali nepotřebné věci a nastěhovali se do campervanu. Česko opouštěli v březnu 2021, kdy cestování vypadalo jako věc téměř nemožná. Malý Adam s rodiči nakonec v obytné dodávce strávil osm měsíců.

Caravaning v Austrálii. Začněme plánovat cestu snů

Caravaning v Austrálii. Začněme plánovat cestu snů

Austrálie, 6. nejrozlehlejší země světa, patří k nejzajímavějším místům planety. Rozmanitost nezná mezí a pro Evropana cokoli „Down Under“ je už dobrodružství samo o sobě. Levostranné cestování v karavanu nebo camperu je jedna z nejlepších věcí, kterou lze u protinožců zažít.