Bezkempu. Na našem prvním pozemku jsme zapadli, vzpomíná zakladatel

KARAVANISTA>INTERVIEW


Už je nebavil hluk v kempech, handrkování o místo pro karavan a přecpané toalety u kiosku, kde to smrdí přepáleným olejem. Tři parťáci z byznysu založili platformu Bezkempu.cz, která sdružuje lidi, co nabízejí svoje pozemky pro karavanisty. 


TEXT & FOTO:  PETR HOLEČEK | 10. 5. 2022 | 3 MINUTY ČTENÍ

Petr a Pavel Nohejlovi a Michal Strnad

Na pozemcích bývá jen několik aut, někdy třeba jen jedno. Skvělý nápad se mezi Čechy chytnul a během pandemie se rozjel o stovky procent. „Každý pozemek má jiný příběh. Snažíme se mít s majiteli osobní vztahy, u některých vzniklo i osobní přátelství,“ říká jeden ze zakladatelů Michal Strnad.

S Bezkempu.cz jsem byl už třináctkrát a nikdy mě to nezklamalo – čemu připisujete úspěch této platformy v Česku?

Považujeme za zásadní, že jsme celou platformu nejdříve vytvořili primárně pro sebe a své známé. Je to pro nás životní styl. Hnacím motorem tedy nikdy nebyl byznys, jako je tomu u jiných projektů. Navíc celý náš tým je zkušený, jak v oblasti karavaningu a cestování, tak i podnikání a technologiích. Takže asi ideální koktejl.

Nebyly nějaké tendence, že byste projekt prodali? Campiri nyní koupilo Dokempu.cz…

Každý rok nás vždy oslovují různé subjekty se zájmem o spolupráci či přímo akvizici. Spíše než k prodeji, se ale kloníme ke spolupráci s partnery, kteří mohou s námi přinést zákazníkům nějakou přidanou hodnotu. Zatím jsme ale takového partnera nenašli a ani ho aktivně nehledáme. Musí nám to dávat smysl. Bojíme se, aby peníze nezkazily náš projekt.

Proč?

Z některých firem je totiž cítit, že přestože se rády ohání slovy jako životní prostředí, udržitelnost, komunita, láska a tak, pod tou slupkou jsou jen a jen obchodní zájmy a excelovské tabulky s propočty, jak z lidí vytěžit co nejvíc. Samozřejmě i my potřebujeme peníze pro fungování a rozvoj, ale není to hlavním motorem našeho snažení. Chceme, aby s námi lidi cestovali celý život a měli nás opravdu rádi.

Jak vzpomínáte na začátky, jak váš startup vznikl?

Konkrétně u mě bylo hlavním podnětem to, že jsem dlouho snil o karavanu, a když jsem si ho koupil, tak přišlo velké vystřízlivění v českých kempech. Chtěl jsem ho prodat a vykašlat se na to. Tak jsme s kluky, s mými obchodními partnery, dali hlavy dohromady a z toho postupně tato myšlenka vznikla.

Pohoda na pozemku Bezkempu na Vysočině

Jaký byl váš první pozemek?

To si pamatujeme naprosto přesně. Osobně jsme s klukama jeli mým karavanem, přívěsem na Moravu na první tři pozemky. A na jednom jsme díky vydatným dešťům hned zapadli a trochu se modlili, zda ráno vyjedeme. Ten večer jsem trochu pochyboval, zda to celé byl dobrý nápad. Možná to znáte, když večer někam přijdete, unaven a vše nejde podle plánu. Ale ráno jsme viděli krásné moravské pozemky zalité sluncem, povídali jsme si hezky s majiteli a ujistili se, že jsme na správné cestě.


Další článek

Nejlevnější kempy v Evropě

Nejlevnější kempy v Evropě

Chystáte se na nízkonákladovou dovolenou a rádi byste navštívili nějaký levný kemp?


A nyní, kolik jich máte a na jaké jste obzvláště pyšní?

Nyní jsme kolem jednoho tisíce pozemků, Trochu se to mění nahoru a dolů, jelikož někteří majitelé, například mimo sezonu pozemky vypínají z nabídky. Pyšní jsme samozřejmě na všechny pozemky, každý pozemek má jiný příběh. Snažíme se mít s majiteli osobní vztahy, u některých vzniklo i osobní přátelství. Pro ty samozřejmě mám největší slabost. Třeba manželé Ruda s Veronikou a jejich oslíci.

Snídaně! Kdesi na Šumavě.

Kolik máte zaměstnanců?

Aktuálně jsme tým pěti statečných. A další dva kolegové se přidají během jara, takže sedm statečných už bude kompletních.

Jezdíte i vy samotní na pozemky vaší platformy kempovat?

Ano, samozřejmě. Všichni jezdíme. Nedovedu si i z osobního pohledu představit, že by nebylo Bezkempu. To bych fakt ten karavan prodal.

Jak to máte se zahraničím, nabízíte i pozemky v cizině?

Kromě Slovenska máme pár pozemků v zahraničí. Ale to bylo spíš tak omylem, že o nás někde slyšeli. Aktuálně připravujeme rozvoj zahraničních pozemků a naše nové posily v týmu budou právě v této oblasti.

Stalo se někdy, že jste museli nějaké bezkempaře kvůli jejich chování vyloučit z komunity?

Ano, ale byly to naštěstí jen ojedinělé případy. Naštěstí na Bezkempu je interní systém hodnocení majitel versus hosté a pokud se někdo dlouhodobě chová nezodpovědně, sám se vyloučí, protože majitel u rezervace hodnocení hosta vidí.

A přímo i majitele pozemků?

Ano, také i některé majitele jsme museli vyloučit, třeba z důvodu porušování podmínek či na žádost místních úřadů. Vždy se to ale snažíme řešit.

Pozemek Bezkempu s výhledem na vrch Ronov.

Existuje taková alternativa i v cizině?

Když jsme projekt vytvářeli, tak jsme ani moc nesondovali co už existuje, aby nás to neodradilo, ale věděli jsme například o americkém Hipcamp. Moc pěkný projekt. Postupně jsme samozřejmě objevili mnoho dalších. Jejich kvalita je však velmi různorodá.

Jaká bude vaše budoucnost, budete se stále rozšiřovat a rozšíříte služby?

V plánu máme neustálé zlepšování služeb. Kdo nás zná, tak vidí neustálý vývoj a zlepšování funkcí, facelift designu, mobilní aplikaci, to zahraničí a tak dále. Jsme aktivní i ve spolupráci s obcemi, hlavně v budování stellplatzů, pro které nabízíme kromě technologie i vlastně takový pěkný ekosystém. Také více integrujeme naši komunitní půjčovnu karavanů a obytných vozů i komerční půjčovny. Zákazníkům jsme tak schopni nabízet vše na jednom místě.