Santa Claus je chyba ve výslovnosti


Jméno Santa Claus vzniklo v USA až v 18. století. Anglicky mluvící protestanté začali pro svého Father Christmas (Otec Vánoc) používat podobné oslovení jako holandští osadníci, avšak s chybným pochopením výslovnosti holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slov Sint Nicolaas (svatý Mikuláš). Santa Claus je tedy vlastně chyba.


TEXT: VROOMAGAZINE | DATUM: 20. 12. 2022  | 2 MINUTY ČTENÍ

Kde má kořeny tato legenda?

Původ legendy sahá až do 3. století našeho letopočtu, a to na území dnešního Turecka. Okolo roku 270 našeho letopočtu se bohaté rodině narodil chlapec Nicholas, který brzy osiřel a zdědil velké jmění, o které však neměl zájem. Stal se mnichem a rozhodl se zasvětit svůj život pomáhání ostatním.

Nošení dárků komínem

Z této doby také pochází základ legendy o nošení dárků komínem, a to v příběhu zchudlé rodiny z Myry. Žil zde otec se třemi dcerami, pro které měl nachystané bohaté věno. Náhle však zchudnul a hrozilo, že budou děvčata prodána do otroctví.

Když přišla do věku na vdávání nejstarší dcera, vhodil Nicholas do jejího okna měšec zlaťáků, aby se mohla dobře vdát. V případě mladších sester vylezl Nicholas na střechu a měšec vhodil do komína. Okno bylo tehdy zřejmě zavřené.


Vánoce jsou tady. Umíchejte si Love Story, ráno pak Painkiller

Vánoce jsou tady. Umíchejte si Love Story, ráno pak Painkiller

První definice koktejlu známá jako alkoholický nápoj se objevila v The Balance and Columbian Repository (Hudson, New York) 13. května 1806.


Zázraky sv. Nicholase

Jakmile se Nicholas stal knězem, vyrazil na misi, při které chtěl pomáhat potřebným. Z té doby pocházejí svědectví o zázracích, které měl činit a na jejichž základě se stal patronem mnoha skupin obyvatelstva.

Zachránil tonoucí námořníky a se stal se jejich patronem, díky vzkříšení dětí pak i patronem dětí.

Sinterklaas

Pro vznik Santy Clause jak ho známe dnes, je nejdůležitější holandská postava Sinterklaas. Ten v doprovodu maurského pomocníka Zwarte Pieta odměňuje hodné děti a zlobivé pak odnáší Zwarte Piet ve svém pytli.

Sinterklaase spolu se zvykem dávat dárky a sladkosti dětem přivezli do USA nizozemští přistěhovalci. V roce 1809 pomohl s popularizací příběhu Sinterklaase Irving Washington a prohlásil jej za patrona New Yorku.

Vnímání Santy Clause změnila jedna báseň milující otce

V roce 1822 napsal Clement Clark Moore dlouhou vánoční báseň pro své dcery, která je dnes známá jako „Byla noc před Vánocemi“. Původně měl strach tuto báseň zveřejnit, protože měla frivolní povahu, ale následně se stala hitem a změnila vnímání Santy Clause u všech dětí.

Ať už se mu říká Santa, Father Christmas, Saint Nick, Kris Kringle, Père Noël nebo Sinterklaas, vždy je to oslava svatého Mikuláše.

V roce 1881 pak dostal Santa Clause svou trvalou podobu, a to od karikaturisty Thomase Nasta. Právě on vyobrazil Santu jako obtloustlého, veselého muže s bílým plnovousem, který drží pytel naložený hračkami pro hodné děti. Nast stojí i za jeho červeným oblekem, dílnou na severním pólu, elfy a jeho manželkou, paní Clausovou.

Kdy se vlastně Santa Claus stal komerčním vánočním hitem?

Řada lidí předpokládá, že Santa Clause se stal komerčním symbolem díky společnosti Coca Cola, ta však nebyla první. Poprvé byl Santa použit jako symbol americké vánoční komerce ve 40. letech 19. století. Přitom první vánoční nákupy byly v tisku inzerovány teprve ve 20. letech 19. století. To ukazuje, že má Santa Claus v komerci dlouhou tradici. Do spoustu koutů světa dorazily vánoční reklamy dávno předtím, než se tohoto motivu chopila Coca Cola.

Santa Claus a Coca Cola

Jako první použila Santu Clause k propagaci svých výrobku společnost White Rock Beverages, a to v roce 1915. Coca Cola pak poprvé použila Santu Clause, který popíjí studenou kolu v roce 1931. 

Jak je to s Ježíškem?

Tradice Ježíška přišla v 16. století. Němečtí protestanti odmítali uctívání svatých podle římskokatolické církve, tedy i svatého Mikuláše. Pravděpodobně sám Martin Luther v 16. století nahradil postavu Mikuláše svatým Kristem a nadílku přeložil na den narození Ježíše Krista, tedy 25. prosince. V Čechách se ale stal symbolem Vánoc až v 19. století. A i když byl v minulosti ohrožován Dědou Mrázem a v současné době Santa Clausem, stále snad patří do většiny našich domácností.


další

ČLÁNKY


Comfort food. Jídlo proti stresu

Comfort food. Jídlo proti stresu

Cítili jste se někdy po meruňkových knedlících od babičky šťastní a tak nějak v bezpečí? Pokrmy typu „comfort food“, přinášející nostalgii a hřejivý pocit u srdce, si našli cestu i na jídelní lístky těch nejlepších restaurací.

Kino Přítomnost v Praze. Bar a kino v jednom

Kino Přítomnost v Praze. Bar a kino v jednom

Jít večer do kina nebo rovnou do baru? Co to spojit dohromady a zkouknout třeba letošní novinku od Guye Ritchieho (Operation Fortune: Ruse de guerre) se sklenkou gin & tonic a přáteli po boku! To je možné v prvním pražském butikovém kině Přítomnost, kde se požitek z filmu setkává s pohodovou barovou atmosférou.

Edge of the Earth. HBO dokument.

Edge of the Earth. HBO dokument.

Máte rádi drsnou přírodu, dotek hranice lidských možností a boj o přežití jako formu zábavy? Pak se vám určitě bude líbit adrenalinový dokument HBO – Edge of the Earth

Horor na 2 věty

Horor na 2 věty

Výsledky vánoční soutěže.

Co se jí v Evropě o Vánocích?

Co se jí v Evropě o Vánocích?

Kapr na modro nebo tradičně. A co letos místo kapra krocana plněného lanýži nebo herinka v louhu? Kristýna Nešporová přináší některé tradiční pokrmy, které se připravují 24. 12. nebo 25. 12. v různých evropských zemích.

5 x recept na čerstvý džus po ránu & Bloody Mary (bonus)

5 x recept na čerstvý džus po ránu & Bloody Mary (bonus)

Máte po ránu žízeň? Udělejte si osvěžující džus z čerstvých celoročně dostupných surovin. Protáhl se večírek až do rána a potřebujete kvalitní vyprošťovák? Dejte si Bloody Marry podle známé americké kulinářské celebrity Bobby Flaye.