Santa Claus je chyba ve výslovnosti


Jméno Santa Claus vzniklo v USA až v 18. století. Anglicky mluvící protestanté začali pro svého Father Christmas (Otec Vánoc) používat podobné oslovení jako holandští osadníci, avšak s chybným pochopením výslovnosti holandského slova Sinterklaas, které je zkratkou slov Sint Nicolaas (svatý Mikuláš). Santa Claus je tedy vlastně chyba.


TEXT: VROOMAGAZINE | DATUM: 20. 12. 2022  | 2 MINUTY ČTENÍ

Kde má kořeny tato legenda?

Původ legendy sahá až do 3. století našeho letopočtu, a to na území dnešního Turecka. Okolo roku 270 našeho letopočtu se bohaté rodině narodil chlapec Nicholas, který brzy osiřel a zdědil velké jmění, o které však neměl zájem. Stal se mnichem a rozhodl se zasvětit svůj život pomáhání ostatním.

Nošení dárků komínem

Z této doby také pochází základ legendy o nošení dárků komínem, a to v příběhu zchudlé rodiny z Myry. Žil zde otec se třemi dcerami, pro které měl nachystané bohaté věno. Náhle však zchudnul a hrozilo, že budou děvčata prodána do otroctví.

Když přišla do věku na vdávání nejstarší dcera, vhodil Nicholas do jejího okna měšec zlaťáků, aby se mohla dobře vdát. V případě mladších sester vylezl Nicholas na střechu a měšec vhodil do komína. Okno bylo tehdy zřejmě zavřené.


Vánoce jsou tady. Umíchejte si Love Story, ráno pak Painkiller

Vánoce jsou tady. Umíchejte si Love Story, ráno pak Painkiller

První definice koktejlu známá jako alkoholický nápoj se objevila v The Balance and Columbian Repository (Hudson, New York) 13. května 1806.


Zázraky sv. Nicholase

Jakmile se Nicholas stal knězem, vyrazil na misi, při které chtěl pomáhat potřebným. Z té doby pocházejí svědectví o zázracích, které měl činit a na jejichž základě se stal patronem mnoha skupin obyvatelstva.

Zachránil tonoucí námořníky a se stal se jejich patronem, díky vzkříšení dětí pak i patronem dětí.

Sinterklaas

Pro vznik Santy Clause jak ho známe dnes, je nejdůležitější holandská postava Sinterklaas. Ten v doprovodu maurského pomocníka Zwarte Pieta odměňuje hodné děti a zlobivé pak odnáší Zwarte Piet ve svém pytli.

Sinterklaase spolu se zvykem dávat dárky a sladkosti dětem přivezli do USA nizozemští přistěhovalci. V roce 1809 pomohl s popularizací příběhu Sinterklaase Irving Washington a prohlásil jej za patrona New Yorku.

Vnímání Santy Clause změnila jedna báseň milující otce

V roce 1822 napsal Clement Clark Moore dlouhou vánoční báseň pro své dcery, která je dnes známá jako „Byla noc před Vánocemi“. Původně měl strach tuto báseň zveřejnit, protože měla frivolní povahu, ale následně se stala hitem a změnila vnímání Santy Clause u všech dětí.

Ať už se mu říká Santa, Father Christmas, Saint Nick, Kris Kringle, Père Noël nebo Sinterklaas, vždy je to oslava svatého Mikuláše.

V roce 1881 pak dostal Santa Clause svou trvalou podobu, a to od karikaturisty Thomase Nasta. Právě on vyobrazil Santu jako obtloustlého, veselého muže s bílým plnovousem, který drží pytel naložený hračkami pro hodné děti. Nast stojí i za jeho červeným oblekem, dílnou na severním pólu, elfy a jeho manželkou, paní Clausovou.

Kdy se vlastně Santa Claus stal komerčním vánočním hitem?

Řada lidí předpokládá, že Santa Clause se stal komerčním symbolem díky společnosti Coca Cola, ta však nebyla první. Poprvé byl Santa použit jako symbol americké vánoční komerce ve 40. letech 19. století. Přitom první vánoční nákupy byly v tisku inzerovány teprve ve 20. letech 19. století. To ukazuje, že má Santa Claus v komerci dlouhou tradici. Do spoustu koutů světa dorazily vánoční reklamy dávno předtím, než se tohoto motivu chopila Coca Cola.

Santa Claus a Coca Cola

Jako první použila Santu Clause k propagaci svých výrobku společnost White Rock Beverages, a to v roce 1915. Coca Cola pak poprvé použila Santu Clause, který popíjí studenou kolu v roce 1931. 

Jak je to s Ježíškem?

Tradice Ježíška přišla v 16. století. Němečtí protestanti odmítali uctívání svatých podle římskokatolické církve, tedy i svatého Mikuláše. Pravděpodobně sám Martin Luther v 16. století nahradil postavu Mikuláše svatým Kristem a nadílku přeložil na den narození Ježíše Krista, tedy 25. prosince. V Čechách se ale stal symbolem Vánoc až v 19. století. A i když byl v minulosti ohrožován Dědou Mrázem a v současné době Santa Clausem, stále snad patří do většiny našich domácností.


další

ČLÁNKY


Lze prát v přírodě ekologicky?

Lze prát v přírodě ekologicky?

Trávíte rádi dovolenou v přírodě a často řešíte, jak co nejekologičtěji prát? Tak právě pro vás jsme vybrali několik prostředků na praní, které splňují všechna kritéria ochrany životního prostředí.

Jak je na tom Ozzy Osbourne? Uvidíme ho ještě na pódiu?

Jak je na tom Ozzy Osbourne? Uvidíme ho ještě na pódiu?

1. února 2023 oznámil Ozzy Osbourne, anglická heavymetalová legenda, že je bohužel nucen zrušit očekávané evropské turné kvůli svým přetrvávajícím zdravotním problémům. Hned na to se vyrojilo mnoho spekulací o příčinách jeho problémů a o tom, že už nebude nikdy vystupovat. Skutečná pravda je ale trochu odlišná a Ozzyho lze stále vidět na živo a to dokonce ještě letos.

Můžeme použít Apple AirTag jako GPS tracker pro auta, motorky či lodě? Jak to funguje a jak na to?

Můžeme použít Apple AirTag jako GPS tracker pro auta, motorky či lodě? Jak to funguje a jak na to?

Každému z nás se už někdy něco ztratilo. Zatímco mobil prozvoníme a on se nám ozve sám, na klíče nebo peněženku to neplatí. Jenomže hledat nemusíme jen malé věci. O kole, autě nebo motorce obvykle víme, kde jsme je nechali. Pokud tam nejsou, přichází na řadu nervozita, stres... Naštěstí, díky moderním GPS lokátorům dnes není problém je najít. Může takto posloužit Apple AirTag?

30. Český lev. Nominace

30. Český lev. Nominace

Přinášíme vám přehled nominací na Českého lva za rok 2022.

Top 10 masopustních průvodů v Česku

Top 10 masopustních průvodů v Česku

Máte rádi lidové tradice a dobré jídlo? Máme pro vás tip na ty nejlepší masopustní oslavy, které se u nás letos konají!

Oscar nominace 2023

Oscar nominace 2023

Vroomagazine vám přináší přehled všech 10 nominovaných filmů v kategorii NEJLEPŠÍ FILM, včetně toho, kde je najdeme ke shlédnutí.