Jak vznikají dopravní zácpy
Dopravní zácpy jsou těžko řešitelným problémem moderní doby. Trávíme v nich čas, zásobování vázne a životní prostředí trpí. I když jsou na denním pořádku, asi si na ně nikdy nezvykneme.
TEXT: KRISTÝNA NEŠPOROVÁ | DATUM: 27.1.2025 | 1 MINUTA ČTENÍ
Nejčastější důvody vzniku dopravní zácpy: |
◉ práce na silnici |
◉ povětrnostní podmínky |
◉ nehoda |
◉ nedostatečná kapacita silnice (většinou pouze v dopravní špičce) |
◉ velké množství chodců a cyklistů zdržujících vozidla |
◉ chování řidičů (neschopnost řadit se do zipu) |
◉nefunkční zařízení pro řízení dopravy (semafory) |
Pokud provoz začne houstnout, tak reakce jednoho řidiče ovlivňuje všechny ostatní. V článku publikovaném v The Conversation bylo uvedeno, že pokud první řidič zpomalí o 10 %, tak řidič jedoucí deset aut za ním sníží rychlost o 20 %.
Španělské generální ředitelství pro dopravu zjistilo, že řada 2000 vozů vytvoří zácpu dlouhou asi 15 kilometrů. Když se pak první auto dá do pohybu, druhému to trvá o sekundu déle a poslední bude v pohybu až za 30 minut. A to počítáme s ideálním reakčním časem řidičů.
Umíte smykovat?
Škola smyku. Dá se zvládnout pouze ve chvíli, kdy ho čekáme
Škola smyku není jenom adrenalinový zážitek. Ukáže nám limity našeho vozu a samozřejmě i limity našeho řidičského umění. Bezpečnost na silnicích je stále velké téma. Mnozí máme řidičské oprávnění již řadu let, a tak možná přichází čas posunout se na další úroveň.
Jak bojovat proti husté dopravě
1. Posílení infrastruktury
◉ nové silnice nebo zvýšení počtu jízdních pruhů
Výše zmíněné řešení nemusí vždy fungovat! Ve Stuttgartu v 60. letech rozšířili silnici vedoucí do města a paradoxně to vyvolalo ještě větší kolaps. Řidiči volili tu „nejlepší“ trasu, aniž by zhodnotili, že stejnou variantu si vybrali i ostatní, a tak se zácpa jen přesunula na novou silnici, která nebyla schopna nápor aut pojmout.
2. Chytrá technologie
◉ GPS, kamery a senzory – kombinací dostaneme spolehlivější celkový obraz dopravní situace
◉ laserové senzory LiDAR – analýza provozu, 3D záznamy, odolnost vůči počasí, záznam rychlosti
3. Alternativní doprava
◉ cyklostezky
◉ pruhy pro autobusy („na úkor“ pruhů pro auta)
◉ investice do MHD
Jak si se zácpami poradili ve světě
◉Stockholm
Švédská metropole se rozhodla ve všední dny zpoplatnit vjezd autem do centra v době od 6:30 do 18:30. Během dvou let poklesla doprava ve zpoplatněné zóně ve špičce o 25 %. Z ulic tak zmizel 1 milion aut denně.
◉Barcelona
Barcelona vsadila na chytré technologie. Data o dostupnosti parkování vznikají na základě údajů ze senzorů a videa s analýzou. Informace jsou k dispozici místním úřadům i koncovému uživateli. Kamery pro řízení dopravy jsou optickými vlákny propojeny s dopravním úřadem a umožnují řídit frekvenci semaforu dle aktuální situace.

◉ Kodaň
V Kodani ubrali parkovacích míst, posílili síť cyklostezek a zbavili tak centrum tíživé dopravní situace. Výsledkem je volné centrum, čistší ovzduší a fit obyvatelstvo. Kodaň byla čtyřikrát po sobě zvolena za nejlepší město pro život!
◉Hong Kong
Minibusy známé jako „Public Light Bus“ jsou doplňkem běžné autobusové dopravy a jezdí do těžce dostupných míst. Jsou menší, rychlejší, efektivnější a mohou rychle reagovat na požadavky trhu.
Kde řidiči tráví nejvíc času v zácpě
Průměrný počet hodin, které jeden řidič strávil v zácpě v roce 2024
Londýn, Velká Británie: 156 hodin
Chicago, USA: 155 hodin
Paříž, Francie: 138 hodin
Boston, USA: 134 hodin
Bogotá, Kolumbie: 126 hodin
Palermo, Itálie: 121 hodin
Toronto, Kanada: 118 hodin
New York, USA: 117 hodin
Monterrey, Mexiko: 116 hodin
Filadelfie, USA: 114 hodin
další
ČLÁNKY