Filmový mág Tim Burton po deseti letech znovu v Praze.

★★★★★


V Obecním domě 1. května začala unikátní výstava Návraty filmového mága Tima Burtona. Potrvá až do konce září a nabízí mnoho zážitků.


TEXT: TEREZA KUBÍČKOVÁ | FOTO: KATEŘINA ŠKABRADOVÁ | DATUM: 11.05.2024 

STORYBOARDY, skici, návrhy scén, loutky i fotografie. To vše od Tima Burtona je k vidění na výstavě Návraty v Obecním domě. Její návštěvníci nahlédnou do Burtonova magického světa temně laděných nadčasových klasik jako jsou Střihoruký Edward, Ed Wood, Batman, Ukradené Vánoce, Beetlejuice, Sirotčinec slečny Peregrinové nebo nejnovější hororový seriál Wednesday.

Už dřív mě různí lidé nabádali, abych svou tvorbu vystavil. Ale já nikdy nekreslil ani nemaloval s úmyslem někomu se tím chlubit. Naštěstí jsem neodmítl a jsem tomu rád. Už proto, že popustit uzdu vlastní zdrženlivosti bylo těžké, ale zároveň nádherné. Dalo mi to příležitost k cestování a sdílení zkušenosti s lidmi na všech dalších místech, kam výstava doputovala,“

TIM BURTON

💡Režisér Tim Burton filmy neřídí ze židle či z jeřábu. Postavy, interiéry i scenérie sám navrhuje, slučuje a animuje.

Nesmírně mě těší, že od roku 2008 můj tým sestavil již třetí výstavu (2008 pro MoMU, 2014 pro Prahu a nyní opět pro Prahu). Před 10 lety jsem byl její atmosférou okouzlen a nyní se na ni těším stejně, i když bude na jiném místě. Prahu jsem si zamiloval pro gotickou krásu, slabost pro loutky a marionety, a i kvůli jejím obyvatelům – mezi které patříte asi i vy. Díky za pozvání! Věřím, že se vám výstava bude líbit.

TIM BURTON

💡Výstavu doprovází hudba jeho dvorního skladatele Dannyho Elfmana, který složil úvodní znělku pro seriál Simpsonovi.

Mezi mnoha kresbami, malbami a kolážemi najdete na výstavě i loutky a filmové dekorace. Připravte se na Marťany z Útoku, kostlivce-tanečníky z Nevěsty i umpalumpy z Čokoládovny doplněné dalšími sochami fantastických, byť zatím nefilmových postav. Netradiční instalaci loutek pro výstavu vymýšleli společně držitel Českého lva Jan Bubeníček a architektka Martina Kárová. Jsem přesvědčena, že to bude pro všechny skutečně velkým zážitkem.

Organizátorka výstavy Kateřina Riley

Tim Burton, Kateřina Riley a Martina Kárová

Tim Burton: Návraty

timburtonpraha.cz

01.05.24 - 30.09.24

Obecní dům, náměstí Republiky 1090/5, Praha 1

Otevřeno denně: 10:00 - 19:00


Další

ČLÁNKY