Polský ŻUK se vyráběl 40 let

AUTO


Přitom žral 16 litrů a byl nespolehlivý.FSC Żuk byl polský dodávkový automobil, vyráběný v podniku FSC (Fabryka Samochodów Ciężarowych) v Lublinu. V Polsku je to stejná připomínka socialistických dodávek jako naše dvanáctsettrojka. V našich končinách je překvapivě neznámá. Přitom se jich překvapivě vyrobilo přes půl milionu.


TEXT&FOTO: ROMAN HLOCH | DATUM: 25.4.2022 | 1 MINUTA ČTENÍ

DODÁVKA, valník policejní anton nebo hasičský speciál. Žuk zvládl vše a byl proto velmi rozšířen. Jsou i verze s obytnou nástavbou. Jednu takovou jsme zachytili v Praze. Ta naše má zřejmě podomácku dodělávanou nástavbu, ale vyrobil se i omezený počet sériově vyráběných obytných Žuků, které jsou dnes poměrně raritní.

Konstrukce dodávky vznikla v roce 1956 na základě automobilu FSO Warszawa. Z tohoto vozu pocházela většina podvozkových dílů, motor i nápravy. V roce 1958 se pomalu rozběhla produkce.

Ke kladům této dodávky patří velký užitný prostor a jeho variabilní využití, naopak velkým záporem je slabý a přehřívající se motor, problémy s řazením, mizerné jízdní vlastnosti bez zátěže a rychle odcházející slabá přední náprava

Zdroj: Wiki/Pitak

Žuk i Warszawu pohání stejný motor, tedy benzinový řadový čtyřválec o objemu 2120 ccm, ale malém výkonu 38,2 kW. Řazení je manuální s třístupňovou převodovkou. U pozdějších verzí má převodovka čtyři stupně. Motor byl původem sovětský a podle toho byl i spolehlivý. Obě auta mají také stejnou elektroinstalaci, přední nápravu vozu, zavěšení kol, a dokonce i celkem slabé bubnové brzdy.

Zdroj: Roman Hloch

Zajímavostí je, že i přes tyto nedostatky vydržel vůz bez podstatnějších konstrukčních zásahů ve výrobě až do roku 1998. Za tu dobu byly provedeny drobné úpravy, ale základní konstrukce byla v podstatě pořád stejná. V roce 1976 Polsko jednalo s firmou General Motors o možnosti licenční výroby automobilů Bedford, jako nástupce již tehdy zastaralého Žuka. Jednání však neuspěla a Žuk byl vyráběn od té doby bez větších změn do roku 1998.

Zdroj: Wiki/Johannes Maximilian

Fabrika v Lublinu vyrobila za čtyřicet let produkce 587 500 kusů různých variant Žuku. Dvanácettrojek se vyrobilo „jen“ necelých 70 tisíc.


Článek od stejného autora

Bandvagn 206. Frajer ve sněhu, poušti i ve vodě

Bandvagn 206. Frajer ve sněhu, poušti i ve vodě

Bv 206 je víceúčelový kloubový pásák do nepohody. Jeho konstrukce z něj vytváří ideálního parťáka do vysokého sněhu, hor nebo pouště. Umí ale i plavat.


I přes slabý pohon uvezl Žuk podle verze mezi 850 kg až 1600 kg. V dodávkové úpravě se dovnitř vešli dva lidé, vzadu pak byla připravena plocha o rozměrech až 4,9 m2. Byla vyráběna i varianta s prostorem pro šest nebo devět osob. Žuk udělal maximálně 90 km/h a vzal si přitom až 16 litrů benzinu na 100 km.

Zdroj: Wiki/Ludek

Fabrika v Lublinu vyrobila za čtyřicet let produkce 587 500 kusů různých variant Žuku. Velká část užitných vozů přitom směřovala na export, a to nejen do zemí socialistického bloku. Žuky jezdily třeba i ve Skandinávii, Řecku, Kolumbii, Ekvádoru či Egyptě, kde se auto i montovalo. Poslední Žuk sjel z výrobní linky 13. února 1998.

UNIVERZÁLNÍ DODÁVKOVÝ AUTOMOBIL ŻUK

Výrobce:  Fabryka Samochodów Ciężarowych FSC, Lublin, Polsko
Roky produkce:  1958–1998 postupně verze (A03 – A18)
Nástupce: Daewoo Lublin 1993–2007

TECHNICKÉ ÚDAJE

◉ Rozměry (DxŠxV): 4 310 / 1 875 / 2 180
◉ Rozvor: 2 700 cm
◉ Pohotovostní hmotnost: 1600 kg
◉ Celková hmotnost: 2500 kg
◉ Objem nádrže: 55 l
◉ Motor:

SV M-20 (později S-21 a 4C90)

◉ Převodovka: manuální 3 st., později manuální 4 st.