Vlakotramvaj
Tram-train. Geniální myšlenka a jednoduché řešení dopravy. Vozidlo které umí jezdit po městě jako tramvaj a mezi městy využít železniční trať.
TEXT: ROMAN HLOCH | DATUM: 13.3. 2025 | 1 MINUTA ČTENÍ
Výhodou sloučeného systému je efektivnější využití tratí v úsecích, kde by jinak vedly dvě dráhy souběžně, a větší komfort pro cestující, kteří nemusí přestupovat.
Kdo s tím začal |
První systém meziměstské dopravy, známý jako interurban, vznikl ve Spojených státech. Newark and Granville Street Railway v Ohiu byla otevřena 28. prosince 1889 a je považována za první moderní interurban v USA. Tato trať spojovala města Newark a Granville a sloužila jako předchůdce pozdějších systémů tram-train.
V Evropě bylo moderním průkopníkem systému tram-train německé město Karlsruhe na konci 80. let. Jeho model se od té doby rozšířil do dalších německých měst, jako jsou Kassel, Nordhausen a Saarbrücken, ale také do Mulhouse ve Francii a mnoha dalších evropských měst. Podobné systémy dnes fungují po celém světě a stále přibývají nové projekty, které propojují městskou tramvajovou dopravu s regionální železniční sítí.
Za vlakotramvají do Krušných hor |
Chceme-li se vlakotramvají svézt, nejblíže k Česku ji najdeme v německém městě Chemnitz na úpatí Krušných hor, kde již několik let úspěšně funguje systém propojující městskou tramvajovou síť s regionálními železničními tratěmi.

Vlakotramvaje Citylink jsou v Chemnitzu dokonce vybaveny toaletou. Ta je ale odemčena pouze při jízdě na železniční trati. Při vjezdu do města se automaticky zamkne.
Tram-train v Maďarsku |
V roce 2021 byl v maďarském městě Szeged spuštěn systém tram-train, který propojuje města Szeged a Hódmezővásárhely. Vozidla na této lince využívají klasickou železniční trať, kde dosahují rychlosti až 100 km/h.

V zastávce Rókus, která je zároveň smyčkou u jednoho z městských nádraží v Szegedu se nachází i místo kde přecházejí jednotky Stadler CityLink z tramvajové na železniční síť.
Vlakotramvaje v ČR |
V České republice legislativa dosud neumožňuje provoz vlakotramvají, protože striktně rozlišuje mezi tramvajovými a železničními dráhami. Pro zavedení tohoto systému tak stále nejsou vhodné podmínky. Nicméně Ministerstvo dopravy v roce 2024 zadalo zpracování technicko-ekonomické studie, která má prověřit možnosti provozu lehkých kolejových vozidel tohoto typu. Současně Středočeský kraj analyzuje legislativní a technické aspekty jejich zavedení, zejména v oblastech navazujících na Prahu. České dráhy navíc plánují testování prvního vozidla na zkušebním okruhu ve Velimi. Přestože legislativní překážky zatím přetrvávají, snahy o zavedení vlakotramvají v Česku nabírají na intenzitě.
Mohlo by vás zajímat
Grand Train Tour of Switzerland. Velká vlaková pouť kolem Švýcarska
Velká vlaková cesta Švýcarskem je panoramatický zážitek z fascinující přírody, která tuto zemi činí jednou z nejkrásnějších na světě.
V roce 2003 vznikl projekt Regiotram Nisa s cílem propojit Liberec a Jablonec nad Nisou meziměstskou tramvajovou rychlodráhou. Zvažovalo se také tramvajovlakové spojení Karlových Varů a Mariánských Lázní a propojení Ostravy s Orlovou a Hlučínem. Všechny projekty však zůstaly jen ve studiích kvůli vysokým nákladům – například Regiotram Nisa měl stát až 14 miliard korun, což vedlo k jeho pozastavení.
V německém Zwickau, známém výrobou Trabantů, zajíždějí klasické vlaky až do centra města po tramvajových kolejích. Kvůli rozdílnému rozchodu tramvají a vlaků zde vede splítka. Vlaky, včetně přímého spoje z Chebu, jsou pro městský provoz vybaveny brzdovými světly a blinkry.
další
ČLÁNKY