Milano Centrale


Nádraží Milano Centrale, které je druhou největší vlakovou stanicí Itálie a hlavním dopravním uzlem lombardské metropole, má svou vlastní osobnost. Nad nástupišti se tyčí monumentální klenutá střecha ze skla a kovu a výzdobu dotváří četné sochy.


TEXT: KRISTÝNA NEŠPOROVÁ | DATUM: 8.09.2024 | 1 MINUTA ČTENÍ

NEDÁ se říct, že by nádražní budova měla nějaký konkrétní architektonický styl. Je spíš směsicí stylů, ve kterých převládá Art Deco a Liberty. To všechno a mnohem víc dělá z milánského centrálního nádraží dominantu náměstí Piazza Duca d'Aosta.

Milano Centrale je konečnou stanicí ležící na severním konci Milána. Uvnitř budovy najdete obchody, restaurace i exkluzivní klub Sala Freccia. Pokud se rozhodnete prohlédnout si okolí, rozhodně nemůžete přehlédnout věž Pirelli na druhém konci náměstí, která byla kdysi nejvyšší budovou Evropy a z jejíhož horního patra si vychutnáte jeden z nejlepších výhledů na Milán.

Nedaleko od nádraží je také 1 600 metrů dlouhá nákupní třída Corso Buenos Aires.


Mohlo by vás zajímat

Milano Design Week 2025. Ticho, které mluví jazykem krásy

Milano Design Week 2025. Ticho, které mluví jazykem krásy

Milano Design Week 2025 mluví jazykem ticha a krásy. Reportáž z Milána zachycuje posun směrem k minimalismu, udržitelným materiálům a kultivovanému pojetí designu, které rezonuje s emocemi a prostorem.

Milano Centrale

První nádraží se jménem Milano Centrale bylo otevřeno v roce 1864 na místě, kde je nyní náměstí Piazza della Repubblica. Toto nádraží však zanedlouho nebylo schopno vyhovět rostoucím požadavkům na dopravu, a tak se začala psát historie současné nádražní budovy.

Základní kámen položil 28. dubna 1906 samotný italský král Viktor Emanuel III v době, kdy ještě ani nebyl vybrán návrh. Projekt stavby probíhal pomalu díky první světové válce i neustále se měnícímu plánu výstavby, který byl čím dál tím impozantnější.

Bohužel, zejména přání diktátora Benita Mussoliniho, aby nádraží odráželo moc a velikost fašistického režimu, ovlivnilo konečnou podobu nádraží, které bylo po dlouhých průtazích s výstavbou nakonec oficiálně otevřeno 1. července 1931.

Pokud milujete knihy, navštivte knihkupectví La Feltrinelli Express, které je největším knihkupectvím v Itálii a jeho domovem je právě milánské nádraží.

Top zajímavosti o nádraží Milano Centrale

◉ Stanice má 24 kolejí a každý den tudy projede asi 500 vlaků , které obslouží kolem 320 tisíc cestujících.

◉ Budova je 200 metrů dlouhá a klenba se tyčí do výšky 72 metrů, což byl v době otevření rekord.

◉ Italský architekt Aldo Rossi tvrdil, že když jeho americký kolega Frank Lloyd Wright přijel kdysi do Milána, prohlásil milánské nádraží za nejkrásnější na světě.

◉ Během holocaustu mělo nádraží pod stanicí tajnou dráhu Binario 21, odkud bylo celkem 15 vlaky deportováno 1 200 židů do vyhlazovacích táborů. V roce 2013 byl v místě podzemního nástupiště odhalen památník připomínající pohnutou historii.
◉ Nádraží stále ukrývá prostory, které nejsou běžně přístupné. Nejzajímavější je exkluzivní čekárna pro královskou rodinu z 20. let 20. století s hákovým křížem uprostřed podlahy.
◉ Na severní straně kolejiště bývala smyčka, kde se vlaky mohly otočit a vrátit zpět do stanice. Vlaky tak mohly být přemístěny z levé strany stanice na pravou stranu a naopak, aniž by křižovaly všechny koleje. Nyní jsou koleje oblouku částečně rozbité.
◉ Z milánského centrálního nádraží se dostanete do Curychu, Paříže, Vídně či Mnichova.
Vysokorychlostní vlaky vás dovezou do Turína, Benátek, Boloně, Říma i Neapole.
◉ V roce 2006 byl schválen projekt na renovaci stanice v hodnotě 100 milionů eur, z čehož 20 milionů má sloužit na obnovu částí s vysokou uměleckou hodnotou a 80 milionů na funkční vylepšení nádraží.

Co cestující milují na nádraží v Miláně?

◉ Na stanici metra Centrale se dostanete, aniž byste opustili budovu.

◉ Před vlakovým nádražím najdete několik linek městských autobusů a tramvají.

Letištní vlak Malpensa Express vás pohodlně doveze na letiště Milán-Malpensa.