Seriál o nejlepších městech pro život


Mnichov. Město nejen piva a fotbalu


TEXT: KRISTÝNA NEŠPOROVÁ | DATUM: 00.05.2023 | 1 MINUTA ČTENÍ

Do bavorské metropole, která je třetím největším městem Německa a dvanáctým největším v Evropské unii, ročně zavítá asi tři miliony turistů, kteří obdivují neoklasickou i moderní architekturu. Často tu svítí slunce, panuje tu veselá nálada a lidé si užívají atrakcí pod širým nebem.

Milovníci historie ocení tisíc let staré kláštery nebo starodávné latríny z roku 1260, které jsou zároveň nejstarší budovou ve městě. Společně s místními si tu můžete užít bujaré oslavy Oktoberfestu nebo se nechat unést všudypřítomnou fotbalovou horečkou.

Jak se v Mnichově daří obchodu?

Mnichov, ve kterém sídlí hned několik významných světových firem včetně společností BMW a Siemens AG, je důležitým finančním centrem. Svou evropskou centrálu tu mají i společnosti Microsoft a McDonald’s. Město významně podporuje i rozvoj vědy. Pracuje zde kolem dvaceti výzkumných laboratoří.

Ekonomice města významně prospívá i nespočet pivovarů a čilý cestovní ruch. Nezaměstnanost je tu nad poměry nízká, hodinová mzda manuálních pracovníků zase vysoká.

Dle hodnocení Global Startup Ecosystem Index 2022 je Mnichov 2. nejlepším místem pro začínající firmy v Německu, 7. nejlepším v západní Evropě a 39. na světě.

Kde má Mnichov prostor pro zlepšení?

Mnichov možná nepatří mezi nejdražší města světa, ale rozhodně je jedním z nejdražších v Německu. Jde-li o životní náklady, Mnichov předstihne ostatní velká města, jako je třeba Frankfurt. Pokud v Mnichově toužíte bydlet, připravte se na dlouhé hledání a vysoké ceny nájmů.Čím se Mnichov proslavil?

◉ Mnichov je známý konáním Oktoberfestu, největšího pivního festivalu na světě.
◉ Mnichov je domovem slavné německé automobilky BMW.

◉ V roce 1972 se tu konala letní Olympiáda, která však byla poznamenána útokem palestinských teroristů na izraelskou výpravu, při kterém zahynulo jedenáct sportovců a členů doprovodu.

◉ Lékárník Franz Kolb zde vynalezl stroj na plastelínu.

◉ Fotbaloví fanoušci město znají díky sportovnímu klubu FC Bayern Mnichov, který hraje v Bundeslize, německé nejvyšší fotbalové soutěži.

Jak se dostat do Mnichova

Letecky – cca 3 500 CZK (zpáteční letenka)
Autobusem – cca 450 CZK
Vlakem – 1 055 CZK (s Deutsche Bahn)

TOP 9 míst, která v Mnichově stojí za vidění

1. Náměstí Marienplatz – největší a nejpůsobivější náměstí v Mnichově
2. Kopec Olympiapark – umělý kopec vyrobený z trosek vytvořených během druhé světové války, postavený pro olympijské hry v roce 1972, nádherné výhledy, pivní zahrada
3. Park English Garden – přestože název znamená anglický park, najdete tu řecký chrám, čínskou pagodu i japonskou čajovnu

4. Nymphenburg – barokní zámek, který patří k největším bývalým královským palácům v Evropě


Funkční oblečení z merina

Funkční oblečení z merina


5. Královská rezidence (Residenzmuseum) – bývalý královský palác panovníků z Wittelsbachu
6. Kostel Asamkirche – jedna z nejkrásnějších ukázek baroka v Mnichově
7. Muzeum BMW – historie firmy a sbírka automobilů i motorek
8. Allianz Arena – největší fotbalový stadion v Mnichově (kapacita 78 965 diváků)
9. Viktualienmarkt – největší a nejznámější venkovní tržiště ve městě

🏄 TIP PRO SURFAŘE!🏄 

Mnichov sice nemá moře, ale to neznamená, že si tu nemůžete zasurfovat. Pět minut od centra u parku Englischer Garden se schází surfařská komunita chytající až jeden metr vysoké vlny na kanálu řeky Eisbach. Je to jedno z největších a nejlepších míst pro surfování na řece v centru města na světě.

Co ochutnat v Mnichově?

Pivo – Vyzkoušejte třeba pivo značky Schneider (jeden z nejstarších pivovarů v Mnichově), oblíbený Spaten nebo si zajděte „na jedno“ do pivovaru Hofbrauhaus s překrásným interiérem a působivou atmosférou.

Steckerlfisch – Tradiční jídlo rybářů připravované na grilu. Většinou jde o místní sladkovodní rybu napíchnutou na klacku a připravenou na grilu. Je to tradiční jídlo na Oktoberfestu.

Prinzregententorte – Bavorský dezert, který se skládá z osmi vrstev sušenek prokládaných čokoládovým krémem.

Mnichov

Hlavní město Bavorska

◉ Počet obyvatel – 1 576 000 (2023)
◉ Průměrný měsíční plat – 3 504 EUR (82 239 CZK)
◉ Průměrný měsíční pronájem bytu – (1+1) v centru – 1 372 EUR (32 200 CZK)
◉ Cappuccino – 3,63 EUR (85 CZK)

◉ Nealkoholický nápoj v restauraci – minerálka 0,33 ml – 2,99 EUR (70 CZK)

◉ Místní pivo 4,50 EUR (106 CZK)
◉ McDonald McMeal – 9,39 EUR (220 CZK)
◉ Jídlo pro 2 ve středně drahé restauraci (3 chody) – 67.50 EUR (1 584 CZK)