Top 6 deskovek do karavanu i do batohu.

VYBAVENÍ NA CESTY


Dovolená nabízí trochu více rodinného času. My ho vyplňujeme hraním her a vedeme k tomu děcka odmalička. Sami jsme překvapeni, jak velké množství her s sebou taháme v obytňáku. Hlavně, že se před cestou pečlivě rozmýšlíme, jestli si máme vzít o tričko víc nebo méně. 


TEXT: DAVID SUDA | DATUM: 11.7.2022 | 2 MINUTY ČTENÍ

Jak vybíráme rodinné deskovky?

U deskovek chceme vždy něco svižného, co zabere kolem 30 minut času. A musí to být hry, které baví i dospělého hráče a děcka jsou schopná pobrat pravidla a udržet pozornost. Obecným tipem na novou hru může být, když si slavný herní titul vytvoří verzi JUNIOR, jelikož hra byla natolik úspěšná, že ji zjednodušili i pro děti. JUNIOR verze je stále zábavná, dá se rychleji odehrát a má trochu zjednodušená pravidla.

TICKET TO RIDE 


TICKET TO RIDE 

knihydobrovský.cz

805 Kč

Tuhle hru jsme koupili snad všem známým s rodinami k narozeninám. Lze koupit i verzi Junior, která se dá odehrát za cca 20 minut a děti ji s námi hráli snad od 4 let. Princip je jednoduchý. Musíme spojovat města vláčky na vyznačených železnicích. Postupně dostáváme jednotlivé úkoly, která města spojit.  Když hraje více hráčů, některé koleje se ucpávají a my musíme hledat nové cesty. Verzi koupíme v mnoha mutacích.

DĚTI Z CARCASSONNE


DĚTI Z CARCASSONNE

knihydobrovský.cz

581 Kč

Celosvětová hitovka se spoustou verzí. My jsme začali na Carcassonne Junior. Jak jinak. Téměř podobným pravidlem pro všechny Carcassonne je stavění nějakých území. Máme štos čtvercových karet, které si náhodně odebíráme a umisťujeme k již položeným kartám a tvoříme zemi. V Junior verzi to jsou cestičky s barevnými panáčky/dětmi. Doba hraní je 10-20 minut.

CATAN

(Junior)


CATAN

tlamagames.com

599 Kč

Zde je Junior verze úplně dostačující i pro dospělého. Dělá hru rychlou a zábavnou. V Catanu máme za úkol postavit pevnosti a lodě. Na jejich stavbu potřebujeme suroviny, které si vybíráme či vyměňujeme v každém kole. Hra je dost podobná deskovce DOBA KAMENNÁ.

KARUBA


KARUBA

Nemohl jsem se rozhodnout, jestli dát do top 5 Catan nebo Karubu, proto jsem nejlepší výběr musel rozšířit na top 6. U této hry bych doporučil rovnou dospělou verzi, protože i ta je velice jednoduchá. Jde v ní o to, že musíme dovézt skrze džungli 3 dobrodruhy ke 3 chrámům. Každý tah je vylosována jedna z cestiček různého tvaru, kterou postupně stavíme trasu pro svého dobrodruha. Cílem je dobýt chrámy dříve než ostatní.

NOVA LUNA


NOVA LUNA

megaknihy.cz

625 Kč

Tohle je nejoblíbenější hra rodičů. Děti ji také zvládají, ale už je zde nutné více přemýšlet a taktizovat. Jedná se také o hru z kategorie “abstraktní logické hry”. Tahle kategorie nás velice baví. Ve hře si na kruhu různých fází Měsíce vybíráme kartičky s různými barvami. Každá z nich na sobě má jeden až čtyři úkoly, které nám určují, jaké další barevné kartičky s ní musí sousedit. Kdo splní dvacet takových úkolů první, zvítězí.

AZUL


AZUL

knihydobrovsky.cz

1252 Kč

V jistém způsobu podobný princip má AZUL, který se díky své popularitě dočkal několika verzí. My jsme měli tu čest hrát základní verzi a edici Vitráže Sintry. Obě jsou zábavné. Zde rovněž plníme skládání úkolů. V základní verzi si hrajeme na tvůrce mozaik z dlaždic, ve Vitrážích Sintry jste sklářem. Dá se velice dobře taktizovat nebo prostě sbíráme hezky barevné žetony a plníme úkoly. Záleží, jak moc chceme vyhrát:)